Smėliavimas

Smėliavimas – tai vienas patikimiausių būdų paruošti norimą dalį ar konstrukciją milteliniam dažymui. Tai labai efektyvus būdas nuvalyti paviršius nuo rudžių, korozijos židinių, senų dažų, gruntų, purvo, riebių dėmių ir k.t.  Smėliavimas, kitaip dar vadinamas srautiniu valymu. Smėliavimo būdu galima apdirbti labai daug ir skirtingų paviršių, tokių kaip juodas metalas, aliuminis, nerūdijantis plienas, medis, stiklas, betonas, akmuo ar plytų siena. Labai platus smėliavimo panaudojimas namų restauravimo srityje, kur pasitelkus smėliavimą atliekamas išorės ir vidaus dekoratyvinių plytų nuvalymas, medžio sijų ar fasadų atnaujinimas. Smėliavimas labai plačiai naudojamas metalinių konstrukcijų – laiptų, tvorų, vartų, grotų, paruošimo dažymui srityje, taip pat staklių, gamybos įrenginių, automobilių, motociklų, įvairios paskirties technikos restauravimo darbuose. Smėliavimui naudojami labai įvairūsi abrazyvai, tai srautinio valymo metu su apdirbamu paviršiumi sąveikaujančios dalelės. Populiariausias smėliavimo abrazyvas yra smėlis. Smėliavimui naudojamo smėlio frakcija priklauso nuo apdirbamo paviršiaus. Jeigu paviršius labai pažeistas korozijos ar padengtas keliais senų dažų sluoksniais – naudojamas stambesnės frakcijos smėlis. Jeigu norima smėliuoti dalis yra plonesnė ir paviršius daug nepažeistas – smėliavimui naudojamas smulkesnės frakcijos smėlis.

ATLIKTŲ DARBŲ GALERIJA

Pagrindinės priežastys naudoti smėliavimą metalinių konstrukcijų paviršių paruošimui:

  • Sumažėja laiko sąnaudos smėliuojant paviršių, smėliuojami paviršiai apdirbami žymiai greičiau nei kitais būdais
  • Smėliuojamas paviršius nepakeičia savo gabaritų, išlaikomos pradinės gaminio formos, o parinkus tinkamą abrazyvą galima smėliuoti net pačius jautriausius pažeidimams paviršius.
  • Efektyviai išvalomos net sunkiai prieinamos konstrukcijų vietos, kas dažnai būna neįmanoma padaryti alternatyviais metodais, tokias kaip šveitimas švitriniu popieriumi, valymas vieliniu šepečiu ar kitais mechaninio šlifavimo būdais.
  • Smėliavimo eigoje apdirbamas paviršius yra tolygiai pašiaušiamas ir puikiai tinkamas tolimesniam apdirbimui. Apdirbant metalinius paviršius tai yra būtina sąlyga tolimesniam paviršiaus apdorojimui tokiam kaip gruntavimas, antikorozinis padengimas ar miltelinis dažymas. Prie tokiu būdu pašiaušto paviršiaus geriau prilimpa gruntas ar dažų danga, tokiu būdu suformuojamas stipresnis ir atsparesnis paviršius
  • Smėliuoti galima įvairios frakcijos smėliu, korundu, soda, stiklo dulkėmis, stiklo rutuliukais, metalo rutuliukais, riešuto kevalo abrazyvu, sausu ledu ir k.t.Viskas priklauso nuo norimo apdirbti paviršiaus.

Skirtingiems abrazyvams reikalinga skirtinga įranga. Skiriasi aukšto slėgio indai, naudojami purkštuvų antgaliai. Daugelį abrazyvų galima panaudoti kelis kartus, taip tausojama gamta ir mažinami paslaugos teikimo kaštai. Smėliavimas vyksta naudojant specialų purkštuvą, kuriame į  aukšto slėgio oro srovę įmaišomos abrazyvinės medžiagos dalelės. Šią aukštos slėgio oro srovę su abrazyvinėmis dalelėmis nukreipiant į norimą nuvalyti paviršių ir atliekamas srautinis paviršiaus valymas. Dėl labai didelės abrazyvinių dalelių kinetinės energijos, susidurdamos su valomu paviršiumi jos efektyviai nuvalo metalų korozijos židinius, senus dažus ir lakus. Srautinio paviršiaus valymo metu net storu dažų sluoksniu padengti paviršiai nuvalomi iki švaraus metalinio paviršiaus.

Efektyviam ir kokybiškam smėliavimui reikalinga profesionali įranga. Smėliasrovės darbui reikalingas labai didelį slėgį sukeliantis kompresorius su dideliu resyveriu. Tik tokiu būdu užtikrinamas nuolatinis ir pastovus smėliasrovės abrazyvinių dalelių srautas. Smėliavimui turi būti ir specialiai įrengta patalpa, kurioje surenkamas panaudotas abrazyvas. Tik dėl smėliuojamų gaminių gabaritų ir paviršių specifikos (pvz. smėliuojant pastatų sienas) smėliavimas vykdomas lauke. Smėliavimui naudojamos abrazyvinės dalelės yra labai skvarbios, todėl smėliuojant naudojamas pilnai kūną dengiantis dulkėms nepralaidus kostiumas ir speciali kvėpavimo įranga su atskirais filtrais. Tik su profesionalia smėliavimo įranga pasiekiamas profesionalus rezultatas, o žinios ir patirtis leidžia kiekvienam paviršiaus apdirbimui parinkti tinkamiausią abrazyvinę medžiagą tai užtikrinant visada geriausią srautinio paviršiaus valymo rezultatą.

UAB Smėlio žmonės naudoja profesionalią, amerikiečių kompanijos Clemco smėliavimo įrangą. Smėliavimas atliekamas specialiai smėliavimui įrengtoje patalpoje, kurioje įrengtas specialus apšvietimas ir dulkių surinkimo sistema, todėl smėliuojamas paviršius kontroliuojamas viso smėliavimo proceso metu. Esant poreikius smėliavimas atliekamas vietoje, tai patogu, jei metalinių konstrukcijų nėra galimybės išmontuoti ar atgabenti į mūsų smėliavimo cechą. Naudojant galingą mobilų sraigtinį kompresorių smėliuojami pastatų fasadai, plytų ar betono sienos, smėliavimu valomi grafiti piešiniai nuo sienų.