Miltelinis dažymas

Miltelinis dažymas – tai dažymas ne įprastiniais dažais, o milteliais. Skysti dažai – tai pigmentai ir rišamosios medžiagos, įmaišytos tirpikliuose. Miltelinis dažymas atliekamas be tirpiklių, naudojami tik sausi pigmentai ir rišamosios medžiagos.

Kai milteliams elektrostatiniu būdu suteikiamas teigiamas krūvis, jie purškiami iš dažymo pistoleto, ir pritraukiami ant įžemintos dažomos detalės paviršiaus. Kai detalė yra visiškai ir tolygiai padengta, ji atsargiai perkeliama į krosnį, kur milteliai kaitinami iki reikiamos temperatūros. Šio proceso metu milteliai išsilydo, susilieja ir sukietėja. Dažomos detalės išlaikomos 10-20 minučių iki 160-200 ℃ įkaitintoje krosnyje. Labai svarbu išlaikyti miltelinių dažų gamintojų temperatūrinius ir laiko parametrus, nes tik tokiu būdu bus išgaunama patvari ir ilgaamžė miltelinių dažų danga. Miltelinio dažymo krosnis privalo išlaikyti pastovią miltelinių dažų kaitinimo temperatūrą aplink visą dažomos detalės paviršių, tokiu būdų miltelinė dažų danga tolygiai suformuojama visame detalės paviršiuje.

Miltelinio dažymo metodą galima taikyti bet kokiam gaminiui, kuris gali “išlaikyti” miltelių kaitinimo temperatūrą. Įprastai šiuo metodu yra dažomas plienas, aliuminis, bet galima dažyti ir padengtus kompozitus, MDF, stiklą bei kitas medžiagas, kurių nepažeis miltelinių dažų kaitinimo temperatūra. Miltelinis  dažymas dėl puikių atsparumo mechaniniam poveikiui savybių dažnai naudojamas automobilių ir motociklų sporto mėgėjų. Dažnai milteliniu būdu dažomi automobilių aliumininiai ar lengvo lydinio ratlankiai, motociklų ratlankiai, rėmai, bekelės automobiliu apsauginės konstrukcijos. Automobilių ir motociklų restauravimo metu milteliniu būdu dažomi variklių ir pakabos dalys: variklio dangteliai, stabdžių sistemos elementai, šakės, spyruoklės ir kt. Prieš dažant milteliniu būdu, dažomi paviršiai turi būti smėliuojami ir tik po to dažomi ir lakuojami milteliniu būdu.

ATLIKTŲ DARBŲ GALERIJA

Metalo apdirbimo pramonėje miltelinis dažymas naudojamas apsaugai nuo oro ir drėgmės poveikio. Milteliniu būdu labai populiaru dažyti tvoras ir vartų konstrukcijas. Miltelinis dažymas yra žymiai tvirtesnis ir atsparesnis smūgiams negu paprastas vienkomponentis ar dvikomponentis dažymo būdas, kuriame naudojami įvairūs skiedikliai, tirpikliai ir dažų pigmentai. Miltelinis dažymas yra ekologiškas dažymo būdas, nes jo pagrindas yra sausi dažų milteliai, dažymo procese nenaudojami jokie skiedikliai, tirpikliai,  kurie terštų aplinką dėl lakumo savybių.

Didžioji dauguma metalinių konstrukcijų prieš dažant milteliniu būdu turi būti gruntuojamos. Šiam procesui naudojamas gruntas yra taip pat miltelinis. Miltelinis gruntas šiek tiek išlygina paviršiaus nelygumus ir suteikia papildomą apsaugą nuo drėgmės ir oro elementų. Tai ypač aktualu milteliniu būdu dažant  iš aliuminio pagamintas detales,  tokias kaip lengvo lydinio ratlankiai.

 Smėliavimas yra pats populiariausias ir turbūt vienas iš geriausių būdų paruošti metalinį ar aliuminį paviršių dažymui milteliniu būdu. Smėliuojant metalas yra pašiaušiamas, išvalomi esami rūdžių židiniai ir nuvalomi visi seni dažai, gruntai, taip pat nuvalomi riebaluoti paviršiai. Taip paruošti metalo ar aliuminio gaminiai turi žymiai geresnį sukibimą su besilydančiais milteliais, tai padeda sumažinti rūdžių plėtimąsi po miltelinių dažų sluoksniu. Rūdys tarsi užrakinamos ir negalės plisti toliau, nes vientisa miltelinių dažų plėvelė saugo nuo atmosferos poveikio ir neleidžia prasidėti metalinio paviršiaus oksidacijai.

Miltelinis dažymas leidžia rinktis iš daugybės spalvų, tekstūrų, blizgesio lygio ir kitų paviršiaus savybių. Milteliai gali būti purškiami keliais sluoksniais, lakuojami taip išgaunant dar įdomesnes spalvų ir tekstūrų variacijas.

Miltelinio dažymo spalvų gama yra beveik pilnas RAL’o spalvynas. Taip pat labai daug blizgių sidabrinių ir matinių spalvų bei specialių tekstūrinių spalvų ir sprendimų.

Mes naudojame vienos geriausių miltelinio dažymo įrangos gamintojo Wagner dažymo aparatą. Mūsų miltelinio dažymo krosnyje telpa 3000 mm ilgio, 1700 mm pločio ir 1800 mm aukščio konstrukcijos.